Marketing szeptany w turystyce

Marketing szeptany w turystyce

Działania polegające na promowaniu marki w sieci to jedne z najlepszych sposobów na reklamę. Rozwój Internetu sprawił, że zdecydowana większość owych działań przeniosła się do świata online. Powstało też wiele narzędzi, które tę promocję ułatwiają. Jednym z nich jest właśnie marketing szeptany. Marketing szeptany w turystyce, spełnia szczególnie dużą rolę, ponieważ opiera się on na opiniach i rekomendacjach co jak wiadomo w tej branży jest bardzo ważne. Jak więc wykorzystać marketing szeptany w turystyce? I na czym w ogóle polega marketing szeptany?

Czym jest marketing szeptany?

Marketing szeptany to wszystkie działania, które polegają na docieraniu z informacją o marce, produkcie i usłudze do klienta, który jest nią zainteresowany, wykonuje się to w sposób subtelny i spontaniczny, tak by zachęcić klienta do dyskusji na temat marki i do jej rekomendowania innym, natomiast nie powinno się zniechęcać go nadmiernym chwaleniem marki i pokazywaniem jej zalet.

Marketing szeptany musi być prowadzony w sposób etyczny, nie ma tutaj miejsca na wprowadzanie klienta w błąd czy udzielanie mu nieprawdziwych informacji. Wszystko musi zostać przeprowadzone z głową w przeciwnym razie może to doprowadzić do bardzo złych skutków. Marketing szeptany w turystyce to działania, które mają właśnie na celu sprawienie by klient chciał polecać dane miejsce swoim bliskim i znajomym. Jak więc to zrobić?

 

Jak działa marketing szeptany

Czym jest marketing szeptany w turystyce?

Marketing szeptany w turystyce w zasadzie nie różni się niczym od innych rodzajów buzz marketingu (inna nazwa na marketing szeptany). Chodzi tutaj właśnie o to by o firmie klienci chcieli mówić i by mówili o niej dobrze. W taki właśnie sposób można stworzyć wartościowy przekaz, który pozwoli dotrzeć do szerszej grupy odbiorców. Co więcej warto wiedzieć, że najlepiej odbierane są polecenia od osób, które w danym społeczeństwie są uznawane i szanowane. Dobrze więc sprawdzi się tutaj także wykorzystanie osób wpływowych, influencerów, którzy mają wokół siebie zgromadzoną grupę odbiorców, którzy im ufają i wierzą w wiarygodność polecanych przez nich produktów i usług. Dzięki temu właśnie marka ma szanse na zwiększenie też swojej wiarygodności i popularności.

Marketing szeptany w turystyce to po prostu zrobienie na kliencie dobrego wrażenia i ciągłe dbanie o jego utrzymywanie. Wszystko więc będzie zależało od tego jak zapamiętają firmę turyści. By stało się to w sposób jak najlepszy trzeba podjąć pewne działania. Mogą to być na przykład:

– Podarowanie im małych prezentów, o których klient będzie chciał powiedzieć swoim bliskim
– Voucher turystyczny, czyli na przykład ciekawa wycieczka lub jedna darmowa noc w hotelu
– Zaproponowanie lub polecenie ciekawej trasy wędrówki, która niekoniecznie znajduje się w przewodnikach.

Te małe gesty mogą działać wiele dobrego, ponieważ sprawiają, że klient zaczyna mieć bardzo dobre zdanie o firmie i poleca ją znajomym. Marketing szeptany w turystyce ma bardzo duże znaczenie, ponieważ może przynosić on lepsze efekty niż kampania reklama w telewizji. Jest to bardzo duża szansa dla przedsiębiorstw, które chcą zjednoczyć sobie turystów. Działania więc powinny być wykonywane z dużym zaangażowaniem by klient widział, że firmie naprawdę mu na nim zależy.

Jak działa marketing szeptany w turystyce

Działanie reklamą

Reklama to informacja o produkcie lub usłudze, która jednocześnie jest powiązana z komunikatem perswazyjnym. Ma ona skłaniać potencjalnego klienta do kupna lub skorzystania z usług danej marki. Bywa ona czasami bardziej, a czasami mniej bezpośrednia. Można powiedzieć też, że reklama wpływa na postawy ludzi, co w pewien sposób przekłada się na zmianę ich zachowania. Oczywiście reklama ma zarówno swoich przeciwników jak i zwolenników. Przeciwnicy uważają, że reklama manipuluje konsumentami i tworzy zachłanne społeczeństwo. Nie da się jednak ukryć, że reklama niezbędna jest do docierania z komunikatem o produkcie do potencjalnego klienta i jest ona skuteczna. Co prawda nie ma ona, aż tak dużego wpływu na konsumenta jak mogłoby się to wydawać.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *