Marketing dla lokalnej restauracji

Brak odpowiedniej reklamy odpowiada za problemy wielu firm. Niestety nie inaczej jest w gastronomii. Duże grono restauratorów uważa, że wystarczy podawać dobre jedzenie, aby przyciągnąć klientów i utrzymać się na rynku. Nie jest to jednak tak proste, jak się wydaje. Osiągnięcie sukcesu to składowa wielu elementów, a w tym właśnie profesjonalnego i skutecznego marketingu. Jeśli chcesz wiedzieć jak prawidłowo prowadzić promocję swojego lokalu, to zapraszamy do lektury!

Jak i kiedy zacząć promocję lokalu gastronomicznego?

Każda firma potrzebuje marketingu, aby zaistnieć na rynku i wybić się pośród konkurencji. Decydując się na otwarcie restauracji, nie warto czekać z marketingiem. Warto zacząć na sporo przed oficjalnym rozpoczęciem działania lokalu, dzięki czemu potencjalni klienci dowiedzą się o otwarciu i pojawią się w tym dniu w restauracji. Ciężko zdecydować, które działania będą najodpowiedniejsze, ponieważ każda sytuacja jest inna i wymaga indywidualnego podejścia. Warto wziąć pod uwagę kilka form reklamy i metod prób i błędów zdecydować, które sprawdzają się najlepiej i dowolnie je łączyć między sobą. Takie działania pozwolą dotrzeć do największej ilości osób, co bezpośrednio przełoży się na liczbę klientów.

Marketing w mediach społecznościowych

Im szybciej zostaną założone profile w mediach społecznościowych, tym lepiej. Obecnie zdecydowana większość potencjalnych klientów korzysta z Internetu i to właśnie tam można do nich dotrzeć i zainteresować swoją ofertą. Facebook czy inne portale pozwalają na szybkie informowanie obecnych i potencjalnych klientów o dostępnej ofercie, aktualnych promocjach, czy innych podejmowanych działaniach. Tego typu działania można prowadzić samodzielnie lub zdecydować się na zatrudnienie profesjonalistów.

Dbanie o opinie i gwiazdki

Jeśli zależy nam na skutecznym marketingu, to musimy zacząć u podstaw i zadbać o prestiż i pozytywny wizerunek lokalu. Niezwykle istotnym aspektem w tej kwestii są oceny i komentarze odwiedzających lokal klientów. Wśród najpopularniejszych miejsc, gdzie użytkownicy dzielą się swoimi spostrzeżeniami, znajdują się recenzje na Facebooku, wizytówka Google czy Tripadvisor. Należy pamiętać, że klienci oceniają nie tylko smak potraw, ale także poziom obsługi, wygląd restauracji i klimat w niej panujący. Należy zadbać o każdą z tych składowych, aby zyskać jak największą ilość wysokich opinii. Dzięki temu ludzie chętniej i częściej będą wybierać nasz lokal spośród innych dostępnych w okolicy.

Reklama AdWords

Kolejnym skutecznym sposobem jest wykorzystanie kampanii reklamowych Google AdWords. Ta forma promocji umożliwia klientom odnalezienie restauracji w momencie, gdy wpisują oni odpowiednie frazy do wyszukiwarki Google. Sprawdza się to szczególnie dobrze w przypadku nowych osób, które poszukują godnych polecenia lokalów w danej miejscowości czy dzielnicy np. w czasie wyjazdu służbowego, czy wakacji.

Wspieraj lokalne inicjatywy i wykorzystaj lokalne media

Dobrym sposobem na promocję lokalu gastronomicznego takiego jak restauracja jest wspieranie lokalnych wydarzeń. Kontroluj to, co dzieje się w okolicy i wykorzystaj miejscowe festyny, wydarzenia branżowe, gastronomiczne czy koncerty. To pozwoli Ci na zyskanie sławy i rozpoznawalności w danym mieście. Postaraj się również wykorzystać możliwości, jakie dają lokalne media takie jak gazety regionalne czy radio. Możesz ogłaszać w nich informację o ciekawych wydarzeniach w swoim lokalu, o nowościach w menu czy o wspieraniu różnego rodzaju inicjatyw.

Drobne rzeczy, które mają znaczenie

Pokaż się klientowi przechodzącemu obok — rzucaj się w oczy i zachęcaj wygładem do tego, by zajrzeć do środka. Być może wyda się to Ci oczywiste, jednak wiele restauratorów zapomina zadbać o takie elementy. Nieodpowiednie oznakowanie sprawia, że klienci nie potrafią trafić do lokalu i się zniechęcają. Warto zainwestować w stylowy, dobrze prezentujący się i przyciągający uwagę szyld oraz designerską witrynę!

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *