Czym jest strategia rozwoju w firmie?

Jeśli zapytać eksperta o to, co jest celem firmy, odpowie, że nieustanny rozwój. Jednak każda najdrobniejsza zmiana w przedsiębiorstwie pociąga za sobą wiele innych modyfikacji. Mogą one dotyczyć technologii, z jakich się korzysta, liczby zatrudnionych, czy nawet lokalu, w jakim prowadzi się działalność. Przydaje się więc opracować strategię rozwoju firmy. Czym jest strategia rozwoju i jak mogłaby wyglądać?

Plan firmy na przyszłość

Żeby firma mogła się rozwijać, przedsiębiorca powinien wiedzieć, w jakim kierunku ma zmierzać. W przeciwnym razie bardzo szybko da się pogrzebać doraźnym rozwiązaniom. Nierzadko generują dodatkowe koszty, a nie pozwalają na systematyczny wzrost instytucji. Przydaje się więc opracować plan na kilka lat do przodu albo przynajmniej na najbliższy rok. Dzięki temu dokładnie wiadomo, jakie są priorytety i w co ewentualnie inwestować, by móc przy nich pozostać.

Na ogół zdecydowanie łatwiej wdrażać strategię rozwoju firmy, jeśli wiadomo, jakie kolejno wykonać kroki i w jaki sposób. Rozpisując plan, można również zapisywać, jakiego rodzaju trudności pojawiają się na horyzoncie. Warto wtedy także ująć, czy udało się je przezwyciężyć oraz w jaki sposób się to odbyło. Im więcej ma się takich danych, tym szybciej można dostosować się na dalszym etapie rozwoju do podobnych sytuacji, które mogą mieć miejsce.

Dlaczego strategia rozwoju firmy jest potrzebna?

Wchodząc na rynek ze swoją ofertą, trzeba w jakiś sposób wyróżnić się na tle konkurencji. Jeśli proponuje się produkty, które dzisiaj są jeszcze unikalne, ale za rok czy dwa już takie nie będą, bardzo przydaje się wówczas strategia rozwoju. Dzięki niej można dotrzeć ze swoją ofertą do jak najszerszego kręgu potencjalnych zainteresowanych. Udaje się wtedy zazwyczaj zyskać przewagę konkurencyjną. Zatem prawdopodobieństwo, że większa liczba klientów wybierze tę ofertę, a nie konkurencyjnych przedsiębiorstw.

Poza tym strategia ta umożliwia spojrzenie na firmę z szerszej perspektywy. Jeśli wiadomo, jakie działania podjąć, by osiągnąć pewien pułap, wszystko wydaje się bardziej logiczne. Można wtedy opierać się o statystyki i na przykład, gdy pewne wartości wzrosną do odpowiedniego poziomu, warto wtedy wdrożyć pewne nowe rozwiązania. Takie postępowanie zapewnia ład w organizacji i zarządzaniu firmą, bez podejmowania nadmiernie ryzykownych decyzji.

Poukładana firma, to firma godna zaufania

Wdrażając strategię rozwoju, można również zyskać w oczach klientów i potencjalnych odbiorców. Łatwiej zarządzać wtedy przedsiębiorstwem, a tym samym zachować spójność wizerunkową. Przedsiębiorca jest dobrze zorientowany w tym, co się dzieje w jego firmie i to w każdym dziale i pod każdym względem. Może więc w odpowiedni sposób formułować przekaz do klientów, wiedząc, że firma będzie w stanie sprostać takim założeniom.

Jeśli przedsiębiorstwo zyskuje na polu spójności wizerunkowej, odbiorca łatwiej może je zapamiętać i kojarzyć z asortymentem lub hasłem reklamowym. Im lepiej potencjalny kupujący jest zorientowany w tym, jaka jest oferta firmy, tym większa jest pewność, że skorzysta z niej w pierwszej kolejności.

Będąc rzetelnym w oczach klientów, zyskuje się ich zaufanie, a tego dzisiaj nie da się wypracować żadną strategią marketingową. Ludzie są już przyzwyczajeni do szumnie brzmiących haseł, które nie przekładają się na rzeczywistość. Jeśli jednak najczęściej będą mogli liczyć na dobrą obsługę i dobrą jakość produktów, które zamawiają, wtedy będą pozytywnie kojarzyć tę firmę.

Czy przedsiębiorca może sam opracować strategię rozwoju firmy?

To zależy i to od wielu czynników. Przede wszystkim liczą się zdolności biznesmena, a także to, czy faktycznie jest takim wizjonerem, czy też skupia się bardziej na maksymie, że liczy się tu i teraz. Im większe jest przedsiębiorstwo, tym trudniej samodzielnie opracować taką strategię.

Stworzenie takiej ścieżki rozwoju bywa czasochłonne, gdyż na ogół tworzy się ją na podstawie wielu analiz. Jeśli przedsiębiorca chciałby agresywnie wejść i rozwijać się na rynku, może się okazać, że przyda się pomoc z zewnątrz. Przedsiębiorstwo nie może budować swojej marki, nie uwzględniając regulacji prawnych, czy zdolności finansowej.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *