Czy warto promować się na blogu?

Dzisiaj blog kojarzy się zupełnie innymi treściami niż jeszcze kilka lat temu. Obecnie jest to rodzaj stron eksperckich. Kiedyś kojarzył się przede wszystkim ze swego rodzaju internetowym dziennikiem, opisującym każdy z dzień z życia. Promocja na blogu może dawać wiele profitów, jednak najlepiej nastawić się na to, że na „owoce” swojej pracy przyjdzie poczekać nawet… dwa lata. Wszystko zależy tak naprawdę od zaangażowania w promocję publikowanej treści, a także jakości contentu i jego przydatności dla internautów. Jakie są więc korzyści z prowadzenia bloga?

Jaki rodzaj bloga daje najwięcej wymiernej satysfakcji?

Każdy blog jest inny, bo porusza inne treści, jego oprawa graficzna też nie jest identyczna. Można jednak rozróżnić co najmniej dwie grupy takich stron, czyli blogi prywatne hobbystyczne, a także blogi eksperckie firmowe. Zarówno pierwszy typ jak i drugi mogą przynieść ich autorom wiele wymiernych korzyści, chociaż mogą pochodzić z innych źródeł. Na przykład osoba prowadząca blog hobbystycznie zarobi z programu partnerskiego. Natomiast prowadzenie firmowego bloga przełoży się na zysk m.in. w postaci większej liczby zamówień na produkty, które są szerzej opisywane na takiej stronie.

Dlaczego warto prowadzić blog firmowy?

1. Przedstawienie firmy jako eksperta w swojej branży – budowanie zaufania do marki

Jak przekonać do siebie klienta, że firma zna się na tym, co proponuje? Poprzez rozwinięcie tematyki, w jakiej się porusza na rynku na swoim blogu. Jednak budowanie zaufania to znacznie szersze zagadnienie, więc nie ogranicza się tylko do zamieszczania kolejnych wpisów z dziedziny, w jakiej proponuje się swoje produkty lub usługi. Liczy się także systematyczne i możliwie jak najszybsze odpisywanie na pojawiające się pod wpisami komentarze. Trzeba przy tym liczyć się z tym, że nie wszyscy będą zadawać pytania ściśle związane z tematyką treści. Niekiedy warto więc być bardziej pomocnym niż próbować odpowiedzieć tak, by zasugerować na koniec skorzystanie z oferty firmy.

2. Szybki sposób na obsługę klienta – zadowolonego i niezadowolonego

Komentarze i opinie, jakie pojawiają się na blogu dają firmie zwykle szerokie rozeznanie w tym, co klienci doceniają, a co nie bardzo się im podoba. Niezależnie zaś od tego, czy otrzymuje się karcące, czy chwalące komentarze, trzeba umieć odpowiedzieć na każdy z nich możliwie jak najbardziej profesjonalnie i życzliwie. Jeśli klient nie otrzyma odpowiedzi na swoje pytanie zadane w komentarzu, istnieje duże prawdopodobieństwo, że firma, którą uważał dotychczas za wzorową, będzie mieć już poważną rysę. Niezadowolony klient, który nie może liczyć na dobrą i szybką obsługę, może przenieść swoje frustracje na inne miejsce w sieci i tym samym podważyć nawet  dobrą reputację firmy.

 

3. Komentarze jako forma promocji na blogu eksperckim

Pozostając w temacie komentarzy często zdarza się, że pod wpisami znajduje się dialog pomiędzy kilkoma użytkownikami kończący się poleceniem produktu. Jest to tak zwany marketing szeptany. Jeśli pojawia się na blogu w sposób naturalny, może naprawdę pomóc wypromować produkt, o jakim mowa w treści wpisu.

Jednak jeśli dialog jest sztucznie wykreowany przez agencję marketingową, wtedy takie działanie na dłuższą metę może tylko zaszkodzić. Niestety wiele firm nie zdaje sobie z tego sprawy i korzysta z takich usług. Łatwo można poznać naturalną wymianę zdań od tej sztucznej chociażby po tym, kiedy pojawiają się komentarze i czy później także są dodawane jeszcze jakieś zapytania, sugestie, czy opinie.

4. Google „lubi” blogi firmowe

Gdy firmie zależy na tym, by wypromować swój serwis sprzedażowy, czy stronę firmową, prowadzenie bloga z pewnością jej to ułatwi. Regularnie dodawana nowa treść, która przyciąga uwagę internautów, generuje większy ruch na stronie. Sprawia też, że pod wpisami pojawia się dyskusja działa dodatnio na pozycję strony firmowej w rankingu.

5. Poszerzenie grona odbiorców poprzez integrację z mediami społecznościowymi

Blog ekspercki można zintegrować z popularnymi portalami społecznościowymi. Jeśli istnieje możliwość zarejestrowania się na takiej stronie, jedną z opcji jest powiązanie konta z profilem np. na Facebooku, co znacznie przyspiesza cały proces. Inną atrakcyjną opcją jest udostępnianie wpisu na swoim profilu w social mediach poprzez kliknięcie jednego przycisku. W ten sposób udaje się poszerzyć grono czytelników i liczbę osób, które dowiedzą się i o blogu, i o firmie. Zwłaszcza, jeśli udostępniony wpis w mediach społecznościowych poniesie się w nich dalej.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

One thought on “Czy warto promować się na blogu?

  1. Mało osób niezwiązanych z marketingiem internetowym zdaje sobie sprawę, że blogi firmowe mają tak duże znaczenie. Szczególnie, że nowsze algorytmy google’a lubią je bardzo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *